Lékař Zdravotní sestra
Nejnovější články

Newsletter OSDA 6/2014

30 Červenec 2014

Prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA

dacr logoVážené kolegyně, vážení kolegové, s polovinou roku 2014 přichází mimo jiné řada otázek na vyhlídky stran legislativních a faktických podmínek poskytování zdravotní péče pro následující období. Proto jsme Vám připravili aktuální informace z oblasti legislativních prací na zdravotnických předpisech, a dále jsme se zaměřili na stav dohodovacího řízení o způsob úhrad v následujícím roce 2015.

Zaregistrujte se k přečtení ...

 

Moderní léčba diabetu v otázkách a odpovědích

27 Červenec 2014

prof. MUDr. Jan Škrha, DrSc., III. interní klinika 1. LF UK a VFN v Praze

Pixmac000043588595V týdnu od 2. do 6. června probíhala na intranetu ČIS ČLS JEP on-line diskuze na atraktivní téma: moderní léčba diabetu. Čtenáři oblíbeného webového portálu se mohli seznámit s komentáři svých kolegů, položit vlastní otázky nebo přispět vlastními zkušenostmi a poznatky. Redakce k diskuzi týkající se praktických aspektů léčby agonisty GLP-1 receptorů a inhibitorů DPP-4 (gliptinů) přizvala předního odborníka na poruchy metabolismu, prof. MUDr. Jana Škrhu, DrSc. z III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, který odpovídal na otázky čtenářů. Přinášíme vám výběr nejzajímavějších dotazů a komentářů z této on-line diskuze.

Zaregistrujte se k přečtení ...

   

Perspektivy v léčbě diabetu 2. typu – agonisté GPR119

29 Červenec 2014

MUDr. Tomáš Edelsberger, diabetologická ordinace Krnov

1161455 31410433Díky tomu, že v posledních dvou desítkách let bylo deorfanizováno (z angl. orphan – sirotek, rozuměj receptor bez známého endogenního ligandu) několik typů tzv. G protein-coupled receptorů (GPCRs) lokalizovaných v orgánech metabolicky významných z hlediska diabetu (pankreas, játra, střevo), objevila se řada potenciálních mechanismů, které by mohly najít teoretické využití v léčbě diabetes mellitus 2. typu. Mezi nejnadějnější ze skupiny GPCRs patří receptory GPR40 (podrobně rozebrané v předešlé kapitole) a GPR119, jejichž působení v lidském organismu úzce souvisí s dnes již etablovanou léčbou pomocí inkretinů (1, 2).

Zaregistrujte se k přečtení ...

 

Perspektivy v léčbě diabetu 2. typu – agonisté GPR40/FFAR1

24 Červenec 2014

MUDr. Tomáš Edelsberger, diabetologická ordinace Krnov

1238929 35664764V posledních letech vyvolalo úspěšné klinické využití agonistů GLP-1 a gliptinů v léčbě diabetu skutečný „inkretinový" efekt a zcela oprávněně i zvýšený zájem o další nutriční či nenutriční faktory ovlivňující zejména inzulinovou sekreci svým působením v pankreatu a celém gastrointestinál- ním traktu. Mezi nejvýznamnější aktivátory inzulinové sekrece patří kromě glykemie, inkretinů a dalších i volné mastné kyseliny (VMK, free fatty acids), a to jak prostřednictvím intracelulárních signálních kaskád, tak i přes povrchový receptor GPR40 (G-protein-coupled receptor 40), který je zakódován v genu nesoucím označení free fatty acid receptor 1 (FFAR1) (1, 2).

Zaregistrujte se k přečtení ...

   

Kazuistika: Pacient s ischemickou chorobou dolních končetin a nemožností další revaskularizační léčby

21 Červenec 2014

MUDr. Jaroslav Brotánek, Interní oddělení, Thomayerova nemocnice, Praha

feet-1439034-1-mKazuistika představuje polymorbidního nemocného, u kterého došlo k manifestnímu rozvoji ischemické choroby dolních končetin. Vzhledem k neukázněnému životnímu stylu pacienta a nakupení rizikových faktorů aterosklerózy došlo po přechodném úspěchu endovaskulární revaskularizace k opětovnému zhoršení ischemie dolních končetin. Další revaskularizační zákrok již nebyl technicky možný. Po nasazení léčby sulodexidem se stav pacienta výrazně zlepšil, došlo k významnému prodloužení klaudikačního intervalu. Rovněž se jednoznačně vylepšila i celková kvalita života nemocného.

Zaregistrujte se k přečtení ...

 

Dekompenzace diabetes mellitus 2. typu po nasazení exemestanu u muže s anamnézou duktálního karcinomu prsu

17 Červenec 2014

Zuzana Foglarová, Pavlína Hellerová, Erik Hollay, Diabetologické centrum, Interní klinika 2. LF UK a FN Motol, Praha

happy-oldman-1-1194225-mTato kazuistika popisuje případ 78letého muže, který byl léčen exemestanem pro karcinom prsu. Exemestan je zástupce inhibitorů aromatázy, které se používají k adjuvantní léčbě metastatického hormonálně dependentního karcinomu prsu. V souvislosti s touto léčbou u něj došlo k dekompenzaci diabetes mellitus 2. typu.

Zaregistrujte se k přečtení ...

   

Vyhrajte účast na PEDIM 2014!

16 Červenec 2014

Snímek obrazovky 2014-07-14 v 21.29.26Chcete navštívit Pražské Evropské Dny Interní Medicíny 18. - 20. září? Jeden z vás nebude muset uhradit poplatek 190 eur, aby navštívil mezinárodní kongres s atraktivním odborným programem! Ve spolupráci s Českou internistickou společností ČLS JEP pro Vás partnerský web e-interna připravil soutěž o bezplatný vstup na kongres, kde se bude hovořit o aktuálních poznatcích ve vnitřním lékařství.

Zaregistrujte se k přečtení ...

 

Pražské evropské dny interní medicíny: budou zajímavé i pro diabetology

16 Červenec 2014

Snímek obrazovky 2014-07-14 v 21.29.26Ve dnech 18. až 20. září se v Praze uskuteční kongres Pražské evropské dny interní medicíny (PEDIM). Podle slov prezidenta PEDIM 2014 prof. MUDr. Richarda Češky, Ph.D. lze očekávat aktivní účast největších kapacit interny z celého světa. I diabetologové na PEDIM najdou atraktivní informace ze svého oboru, záměrem je například reflektovat nejzajímavější novinky z diabetologického kongresu EASD, který proběhne před začátkem PEDIM ve Vídni.

Zaregistrujte se k přečtení ...

   

Stránka 1 z 105

«ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec»
Redakce
Nejbližší akce
Pro tento den zde není žádná událost
Hlavní partner
VZP
Aktuality z diabetu
www.msdi.cz | eInterna www.e-interna.cz | Tlukot srdce www.tlukotsrdce.cz